Ballina LifeBizare Monedha floriri, argjendi dhe objekte kulti/Mori 2,2 mln euro nga thesari që...

Monedha floriri, argjendi dhe objekte kulti/Mori 2,2 mln euro nga thesari që gjeti në rrënojat e kishës por…(FOTO)

40
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Një person përdori pajisje që dikton praninë e metaleve për të zbuluar një thesar me vlerën mbi 2.2 milionë euro.

Derek MekLenan, në Skoci, gjeti monedha floriri, argjendi dhe objekte fetare në një fushë të Gallouejit, 5 vite më parë.

Arkeologët e cilësiuan si një nga zbulimet më të mira të artefakteve vikinge.

Në Skoci, ligji është që personi që i gjeti mund ta ndajë shpërblimin me të zotin e tokës për thesarin.

Toka ishte në pronësi të kishës, e cila në vend që të kërkojë një pjesë, ka vendosur ta hedhë në gjyq për shkak se in ka kryer kërkimet pa lejen e kishës./TCH

 

---- ----
----
----- ----
-----
SHPËRNDAJE
Artikulli paraprakBëhuni gati, moti do të ndryshojë
Artikulli tjetër