Ballina Sport Ministri i PD-së shpalos programin: Do e bëjmë sportin si gjithë Europa

Ministri i PD-së shpalos programin: Do e bëjmë sportin si gjithë Europa

18
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Andi Lila prej ditësh ka nisur një fushatë ku po vetshpallet ministri i ri i sportit në PD.

Lila është përfshirë në listën për të qenë kandidat i PD-së dhe së fundmi ka shplaosur idenë e tij për të përmisuar futbollin shqiptar.

Nga një futbollist i dështuar, tashmë Lila pretendon për të qenë i sukseshëm si ministër sporti.

“7  Pikat per ministrine e sportit.
Pika 1

1. Duhet te perpunoje direktivat nga BE per permisimin e sportit.

Kjo ministri,duhet sepse: Sot e gjithe shoqeria jone synon te antaresohet ne bashkimin europian dhe per kete po miratojme ligjet sipas standarteve te BE-es po bejme reforma qe instituciionet tona te jene si ato te bashkimit europian por nderkohe menyren e organizimit te sportit e kemi sic funksiononte ne kohen e komunizmit (p.sh klubet jan ne pronsi te bashkive.)

Ne kete pike nuk eshte bere asgje qe edhe sporti te organizohet dhe te funksionoje si ne vendet e BE-es dhe ketu nuk them vetem per menyren e organizimit por edhe per masivizimin e sportit duke shtuar oret mesimore, terrenet sportive, duke e bere sportin atraktiv per biznesin etj.
#persportinsigjitheuropa”, shkruan Lila. (TemA)

---- ----
----
----- ----
-----