Ballina Lajme Bota/Rajoni Ministri i Jashtëm i Greqisë ka një mesazh për takimin e KE-së...

Ministri i Jashtëm i Greqisë ka një mesazh për takimin e KE-së në mars

19
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Ministri i Jashtëm i Greqisë Nikos Dendias deklaroi se shpresat dhe dëshira e Greqisë është që në takimin e marsit të Këshillit të Evropës të vendoset një datë për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

“Shpresojmë që në takimin e radhës së këshillit të Evropës në mars, shtetet anëtare të marrin një vendim për datën e nisjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Është dëshira jonë që kjo të bëhet, pasi të dyja shtetet e meritojnë”, tha ai nga Selaniku.

Deklarata e tij u bë pas konferencës së nivelit të lartë për “perspektivën Evropiane” në Ballkanin Perëndimor, që u zhvillua sot në Selanik.

Ai u ndaleshe të respektimi it ë drejtave dhe pronave të minoritetit grek ën Shqipëri dhe tha se kjo është çështje e marrëdhënieve bilaterale dhe se vendi fqinj duhet që ta zbatojë si pjesë e vlerave evropiane.

Sipas ministrit takimi i së premtes shtroi rrugën për samitin BE-Ballkani Perëndimor, që dot ë mbahet në Zagreb nga 5-7 maj.

---- ----
----
-----
-----