Ballina Lajme Bota/Rajoni Miliarderi që ndërton avionë ushtarakë dhe zotëron gazetën “Le Figaro”, vdes nga...

Miliarderi që ndërton avionë ushtarakë dhe zotëron gazetën “Le Figaro”, vdes nga përplasja e helikopterit

91
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Miliarderi francez Olivier Dassault u vra të Dielën në një përplasje helikopteri, tha një burim policie, me Presidentin Emmanuel Macron që flet me nderime për politikanin konservator 69-vjeçar.

Dassault ishte djali i madh i industrialistit të ndjerë miliarder francez Serge Dassault, emri i të cilit Dassault Aviation, ndërton aeroplanët e luftës Rafale dhe zotëron gazetën Le Figaro.

“Olivier Dassault e donte Francën. Kapiten i industrisë, ligjvënës, zyrtar i zgjedhur lokal, komandant rezervë në forcën ajrore: gjatë jetës së tij, ai kurrë nuk pushoi së shërbyeri vendin tonë, për të vlerësuar pasuritë e tij.

Vdekja e tij e papritur është një humbje e madhe. Mendime për familjen dhe të dashurit e tij ”, tha Macron në Tëitter.

Dassault ishte djali i madh i industrialistit francez Serge Dassault.

Ai u konsiderua njeriu i 361 më i pasur në botë së bashku me dy vëllezërit dhe motrën e tij, me një pasuri prej rreth 6 miliardë euro (7.15 miliardë dollarë) kryesisht të trashëguar nga babai i tij.

---- ----
----
-----
-----