Ballina Lajme Bota/Rajoni MIG-u rus ndjek aeroplanin ushtarak amerikan mbi Paqësor

MIG-u rus ndjek aeroplanin ushtarak amerikan mbi Paqësor

38
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Një aeroplani rus MIG-31 fluturoi mbi Paqësor në një mision për të kapur avionin ushtarak amerikan të zbulimit RC-135 dhe e detyroi pilotin amerikan të kthente avionin në mënyrë që të mos shkelte hapësirën ajrore ruse dhe kufijtë shtetërorë.

Rrethi Ushtarak Lindor i Ushtrisë Ruse njoftoi se ndjekja e aeroplanit amerikan ishte kryer në përputhje me rregullat ndërkombëtare, dhe media ruse kujton se kohët e fundit aviacioni amerikan ka kryer gjithnjë e më shumë fluturime zbulimi pranë kufijve rusë.

Mediat ruse kujtojnë se aviacioni amerikan ka kryer një numër të shtuar fluturimesh zbulimi pranë kufijve rusë kohët e fundit.

Sipas hulumtimit të kryer gjatë vitit 2020, ushtria amerikane kreu 40 përqind më shumë fluturime zbulimi sesa në vitin 2019.

The post MIG-u rus ndjek aeroplanin ushtarak amerikan mbi Paqësor appeared first on KOHA.

---- ----
-----