Ballina Lajme Bota/Rajoni Mianmar është testi i parë i politikës së jashtme për Biden

Mianmar është testi i parë i politikës së jashtme për Biden

16
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Nga Jonah Blank, Newsweek

Prova e parë e politikës së jashtme të Presidentit Joe Biden ndodhi më shpejt seç e prisnim: Pak pas agimit të 1 shkurtit, ushtria e Mianmar nxiti një grusht shteti kundër qeverisë civile të sapoformuar të vendit.

Ushtria arrestoi Aung San Suu Kyi, së bashku me shumicën e zyrtarëve të lartë në partinë e saj dhe shumë qytetarë të tjerë në të gjithë vendin. Përgjigja e SHBA-së do të shihet nga shumë si një tregues i hershëm i përparësive të administratës së re: Si do të ekuilibrojë vendi  kërkesat e konkurrencës  për demokracinë dhe  politikës?

Nuk ka zgjidhje të lehta, dhe kjo provë e parë do të shihet gjerësisht si një model për situata të tjera me të vështira në të ardhmen. Në hartimin e një përgjigje ndaj grushtit të shtetit në Mianmar, administrata  e Biden duhet të marrë parasysh pesë të vërtetat themelore.

1.Nuk ka të bëjë me Amerikën

Kjo nuk është pjesë e një gare të madhe midis Perëndimit dhe Kinës, as e një lufte ideologjike midis demokracisë dhe autoritarizmit. Ushtria e Mianmarit, Tatmadaw, veproi për arsyet e veta të brendshme, shumica e të cilave nuk kanë të bëjnë me gjeopolitikën.

Në vendet e jashtme që kanë ndikim në Mianmar, Kina është shumë larg të qenit e rëndësishme. Shtetet e Bashkuara mund të mos jenë as të dytat: Japonia, Tailanda, Koreja e Jugut, India, Singapori dhe disa kombe europiane të gjitha kanë një angazhim më të rëndësishëm ekonomik, ushtarak dhe diplomatik.

2.Është pjesërisht për Amerikën

Simbolika e SHBA-së ka bërë jehonë në Mianmar, ashtu si në të gjithë botën. Pasi partia politike e lidhur me Tatmadaw humbi zgjedhjet kryesore në nëntor, gjatë dy muajve hodhën akuza të pabaza për manipulim të zgjedhjeve si justifikim paraprak për grusht shteti.

Kjo nuk është hera e parë që gjuha e udhëheqësve amerikanë mund të përvetësohet nga figurat politike në Mianmar  duke çuar në situata katastrofike.

Që nga viti 2017, rreth 740,000 Rohingyas janë zhvendosur me forcë pas sulmeve të ashpra anti-muslimane në Facebook dhe  në Mianmar (duke përfshirë lidhje të rreme me Al Kaedën) që përsërisnin  fjalët e disa politikëbërësve amerikanë në periudhën pas 9/11.

3.Demokracia kërkon mbrojtjen e pakicave të cenueshme

Partia e Aung San Suu Kyi, Lidhja Kombëtare e Demokracisë (NLD), fitoi 80 përqind të vendeve në zgjedhjet e 2015, dhe 83 përqind në zgjedhjet e 2020 .

Ka një mbështetje dërrmuese midis shumicës etnike Bamar – por NLD asnjëherë nuk ka përfaqësuar  me të vërtetë pakicat etnike dhe fetare që përbëjnë një të tretën e 51 milion qytetarëve të Mianmarit.

Aung San Suu Kyi kaloi nga të qenit një heroinë ndërkombëtare, dhe fituese e Çmimit Nobel të Paqes më 1991, në parinë globale pasi mbështeti me vendosmëri shtypjen e dhunshme të Rohingyas.

4.Nëse flini me diktatoret do të zgjoheni përtokë

Duke shmangur kritikat ndërkombëtare për mos etiketimin e Mianmar ndaj Rohingya-s si genocid, Suu Kyi u përpoq të qetësonte Tatmadaw duke përdorur kredibilitetin e saj për çmimin Nobel për të paraqitur çështjen e tyre para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë .

SHBA dhe kombet e tjera u përpoqën gjithashtu të gjykonin në lidhje me  juntën e Mianmar duke hequr dorë nga sanksionet ekonomike në vitin 2016. Tatmadaw mori koncesionet dhe më pas bëri siç dëshironte. Ka shumë të ngjarë të bëjë të njëjtën gjë përsëri.

5.Bota e jashtme ka pak mjete për të përdorur – por duhet të përdorë ato që ka

Sanksionet nuk ka gjasa të detyrojnë një përmbysje të grushtit të shtetit, por kjo nuk do të thotë që ato nuk do të kenë ndikim. Pas grushtit të shtetit të mëparshëm në 1990, ushtria duroi sanksionet për dy dekada përpara se të lirojë Suu Kyi nga një arrest shtëpiak.

Në kundërshtim me disa analistë të Perëndimit, Tatmadaw është shumë dyshues ndaj Kinës dhe është i etur të shkëputet nga dominimi i saj. Për më tepër, ngritja e Mianmar që nga viti 2011 ka treguar  se do të jetë e vështirë për të kontrolluar Tatmadaw: Rrugët e Yangon dhe shumicës së qyteteve të tjera kanë ndryshuar shumë pak që nga  pavarësia e kombit (1947), grushtit të parë të shtetit 1962) dhe fillimi i demokracisë një dekadë më parë.

Por të njëjtat rrugë duken shumë ndryshe sot.

Nëse Tatmadaw dëshiron të qeverisë vendin,  do të duhet të përdorë nivele gjithnjë e më të ashpra të shtypjes. Përtej Mianmar, sanksionet japin një mesazh edhe për pjesën tjetër të botës: Shkeljet e normave globale do të sjellin pasoja.

Nën administratën Trump, SHBA përdori levën e saj ekonomike për të arrirë qëllimet  e interesit vetjak.  Zbatimi i sanksioneve në përgjigje të grushtit të shtetit në Mianmar mund të përfaqësojë një shkëputje nga fuqia amerikane.

Tatmadaw i ka treguar botës  një arritje të madhe. Siç tha edhe Biden, se cili është armiku apo miku do të shihet nga afër.

Nuk ka rrugë të shpejtë drejt suksesit të politikës. Por një qasje me mendje të ashpër në mbështetje të demokracisë dhe të drejtave të njeriut – një qasje e falsifikuar dhe e kryer nga një koalicion me të vërtetë global që vepron në bashkëpunim – tregon një shenjë të rëndësishme.

Një qasje e tillë e vendosur, shumëpalëshe mund të ketë arrijë një progres në Mianmar  dhe mund të ndihmojë që të tjerët të kuptojnë se shkeljet e tilla janë pa kosto.(abcnews)

---- ---- ----
-----