Ballina Lajme Bota/Rajoni Menaxhimi i pandemisë, partia drejtuese fiton zgjedhjet në Korenë e Jugut

Menaxhimi i pandemisë, partia drejtuese fiton zgjedhjet në Korenë e Jugut

26
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Masat e marra gjatë krizës së pandemisë së COVID-19 ia dhanë fitoren në zgjedhjet parlamentare presidentit Moon Jae-in në Korenë e Jugut.

----

Nga 300 vende në parlament, partia demokratike koreano- jugore mori 163 mandat. Deri në janar besueshmëria e Moon- Jae In kishte rënë për shkak të rritjes së ngadaltë ekonomike apo bisedimeve me Korenë e Veriut por ishte përgjigjja shembullore ndaj COVID-19 që ndoshta e çoi dhe drejt kësaj fitoreje.

Duke bërë testime masive Koreja e Jugut ka arritur ta izolojë koronavirusin dhe të gjurmojë rastet me COVID-19 në vendin e tyre duke shënuar deri më sot 229 viktima dhe 10 mijë e 613 të infektuar nga të cilët 7 mijë e 757 që e kanë kaluar dhe janë shëruar nga virusi.

----- ----