Ballina Lajme Bota/Rajoni Mediat greke: Kreu i mafies shqiptare kërcënon bashkëpunorët e kryeministrit dhe gjyqtarët...

Mediat greke: Kreu i mafies shqiptare kërcënon bashkëpunorët e kryeministrit dhe gjyqtarët grek, si e organizoi vrasjen e një hetuesi

17
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Vrasja e një avokati të njohur grek nga një bandë shqiptare, është kthyer sërish në qendër të vëmendje të meidiave greke, të cilat së fundmi ia kanë kushtuar edhe një artikull.

“Kërcënime të pashembullta me arkivole lidhur me çështje ndaj gjyqtarëve të vendit por edhe në dëm të drejtuesve të Maximos u bënë nga udhëheqësi i “mafies shqiptare” në Greqi në paraqitjen e tij para Hetuesit Special të Apelit dhe kompetent për çështjet e terrorizmit,  Eftychi Nikopulos.

Ky është një shembull mbresëlënës i rreziqeve që mund të ekzistojnë nga anëtarët e krimit të organizuar të cilët janë dënuar për shumë vite por edhe i indiferencës së dukshme ndaj sistemit gjyqësor grek.”

Kështu nis artikulli i medias greke lidhur me kërcënimet e kreut të mafies shqiptare në Greqi ndaj ministrit grek dhe disa gjyqtarëve. Sipas medieve greke personi në fjalë, i cili është akuzuar për organizimin në tetor 2017, e vrasjes së hetuesit Michalis Zafeiropulos në Kolonaki, si dhe aktivitete të tjera kriminale brenda dhe jashtë burgjeve, u thirr më 14 korrik dhe në fillim të gushtit përpara hetuesit në fjalë.

Ndërkohë, Shërbimi Kundër Terrorizmit kishte formuar në periudhën 2019-2020 një dosje të madhe të çështjes për mafien e burgut Korydallos me përfshirjen e avokatëve kryesisht kriminelë shqiptarë dhe grekë.

Vrasja e Zafeiropulos

Shqiptari, anëtar kryesor i bandave shqiptare, u thirr për dëshmi të çështjes Zafeiropulos por edhe për vdekjet e të burgosurve në burgun Korydallos.

Një nga hetimet e Nikopulos lidhen me paratë që kriminelët shqiptarë kishin marrë nga avokatët e njohur grekë, duke pretenduar se donin të paguanin kostot e transportit (në arkivole apo si thonë ata për “rastet” në bisedat e tyre të përgjuara) të trupave të bashkatdhetarëve të tyre të vrarë në Greqi.

Në një moment të marrjes në pyetje, i pandehuri shqiptar deklaroi se “edhe një herë unë do të kërkoj para nga hetuesi për çështjet e tjera që do të vijnë nga këtu e tutje!

Zyrtari i gjykatës e pyeti atë “a i referohen rastet e tjera kërcënimeve ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve që trajtojnë këto çështje?”. Ai  iu përgjigj: “M sapo fitoi një Barbie kukull me ato që thatë. Unë nuk kam asgjë për t’i sqaruar fëmijës së Mitsotakis dhe V. ( përmend emrin e një ministri qeveritar). A duhet të bëj një letër për t’ju larguar nga këtu? Se ju jeni Hetuesi Special dhe nuk e bëni punën tuaj…“.

I pandehuri shqiptar më vonë pretendoi se kishte kërkuar 300-400 euro në vitin 2017 për të transportuar trupin e një shqiptari, i cili u vra në Korydallos, nga një biznesmen i atëhershëm i ndaluar, i cili, siç pretendoi ai, pasi kishte vjedhur 240,000,000 euro nga populli grek.

Hetuesi Special i Apelit, i cili këmbënguli në pyetjet drejtuar kriminelit shqiptar pavarësisht përgjigjeve të tij të veçanta, i kërkoi atij të zbulonte nëse ai vërtet i kërkonte këto 300-400 euro.

Dhe ai u përgjigj, pak a shumë, se: “Po, pyeta, ai thjesht nuk i kishte me vete sepse i kishte një nga bashkëpunëtorët e ngushtë të Kryeministrit K. Mitsotakis. Kështu që shkova te këshilltari i Kryeministrit dhe i kërkova 400 euro, i thashë arsyen, se i dua për raste për dy miq të vdekur, ai ishte i zënë dhe nuk më tha asgjë. Ai më dha 400 euro dhe unë u largova”.

Pavarësisht deklaratave të diskutueshme të shqiptarit, Apeli special hetues këmbënguli: “Ku je takuar me bashkëpunëtorin e  Kryeministrit”? Përgjigje të ngjashme iu dhanë pyetjeve të nëpunësit të gjykatës me kërcënime ndaj personave të ndryshëm

Shqiptari Klodian Lekocaj është i burgosur që prej shtatorit të vitit 2018 në burgun e Koridalos në Athinë. Lekocaj mësohet se ka pasur një ndikim të madh mbi mafien në Greqi. Edhe pse ai është i burgosur ka arritur gjithmonë që t’u japë urdhra “ushtarëve” të tij nga qelia.

Lekocaj akuzohet për vrasjen e dy shqiptarëve Albert Bako dhe Bandiol Tusha në burgjet greke. Përgjimet e policisë greke nxjerrin së fundmi, se Lekocaj ka urdhëruar vrasjen e të dy shqiptarëve, por arsyet nuk janë bërë ende publike. Organi i akuzës gjithashtu ka prova se shqiptarët në bashkëpunim me grekët kanë vrarë avokatin grek Mixalis Zafiropoulo. Banda përgatiti edhe arratisjen nga burgu i Koridalos të dy vëllezërve Leonard Pepa dhe Elvis Pepa.

---- ----
----
----- ----
-----