Ballina Lajme Bota/Rajoni “Më vinte keq që pacientët e mi të më shikonin me maskë”,...

“Më vinte keq që pacientët e mi të më shikonin me maskë”, ideja origjinale e mjekut për t’u dhënë qetësi

23
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

“Më vinte keq që të shkoja te pacientët e mi në ndihmën e shpejtë me fytyrën e mbuluar nga maskat mbrojtëse. Një buzëqeshje e sigurtë mund të bëjë një diferencë të madhe për një pacient të trembur. Për këtë arsye bëra një foto të madhe për përparësen time dhe tani pacientët mund të shikojnë një buzëqeshje që i siguron dhe i ngushëllon”

Kjo është ideja e doktor Robertinos, i cili angazhohet për kurimin pacientëve në një spital të San Diegos, në Kaliforni.

----

Ai mendoi për një gjest të thjeshtë për ta bërë më pak traumatike dhe më njerëzore eksperiencën e pacientëve që vijnë për të marrë ndihmën e shpejtë. Tani ideja e tij, që e ndau në Instagram, është marrë edhe na kolegë të tjerë që kanë vendosur nga një foto duke qeshur në përparëse e tyre.

----- ----