Ballina LifeBizare Me skanim të syrit do të kuptohet nëse jeni i infektuar me...

Me skanim të syrit do të kuptohet nëse jeni i infektuar me Covid19

29
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Një kompani në qendër të Mynihut të Gjermanisë shpreson të filloj një epokë të re të testimit të koronavirusit me një skanim të syve që sipas kësaj kompanie, kërkon vetëm tre minuta për të identifikuar bartësit e sëmundjes dhe ka një normë goditje prej 95%, përcjell KultPlus.

Semic RF ka zhvilluar aplikacionin e skanimit me kolegë në Shtetet e Bashkuara dhe në pritje të miratimit të rregullatorit, shpreson të fillojë ta nxjerrë atje deri në fund të muajit tjetër, thotë drejtori i saj menaxhues, Wolfgang Gruber.

Aplikacioni përdor një foto të syrit të bërë me një smartphone dhe identifikon virusin me anë të një inflamacioni simptomatik të quajtur “syri rozë”.

“Ne arritëm të izolonim COVID-19 nga mbi dy milion hije të ndryshme rozë,” i tha Gruber Reuters.

Ai thotë se aplikacioni, tashmë i testuar në mbi 70,000 individë, mund të përpunojë deri në një milion skanime në sekondë dhe mundësinë për të zgjeruar më tej atë kapacitet – potencialisht lejimin e turmave të kthehen në ngjarje të frekuentimit masiv si koncerte dhe ndeshje futbolli.

Aplikacioni fillimisht është në shënjestër të kompanive dhe përdoruesve komercialë, me një kosto prej 480 euro (570 dollarë) në muaj, me një planifikim të mëvonshëm për individët. / KultPlus.com

The post Me skanim të syrit do të kuptohet nëse jeni i infektuar me Covid19 appeared first on KOHA.

---- ----
-----