Ballina Lajme Bota/Rajoni Mbi 60 milionë të prekur nga COVID-19 në mbarë botën

Mbi 60 milionë të prekur nga COVID-19 në mbarë botën

14
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka shkuar në mbi 60 milionë, transmeton Anadolu Agency.

Gjithsej 60.108.193 raste me virusin janë regjistruar deri më tani në mbarë botën, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë.

Numri më i madh i të infektuarve është regjistruar në SHBA, me gjithsej 12.956.783 raste deri më tani.

Pas SHBA-së radhiten India (9.222.216), Brazili (6.121.449), Franca (2.153.815), Rusia (2.138.828), Spanja (1.614.126), Britania (1.538.794), Italia (1.455.022), Argjentina (1.381.795), Kolumbia (1.262.494) dhe Meksika (1.060.152).

Pas shfaqjes për herë të parë në Wuhan të Kinës në dhjetor të vitit të kaluar, koronavirusi është përhapur në mbarë botën, ndërsa deri më tani jetën kanë humbur mbi 1,41 milionë njerëz, kurse mbi 41,5 milionë janë shëruar.

---- ----
----
-----
-----