Ballina Lajme Bota/Rajoni Mbi 3.2 milionë të infektuar nga koronavirusi, ja situata në botë

Mbi 3.2 milionë të infektuar nga koronavirusi, ja situata në botë

17
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Qëkur u shfaq në qytetin kinez të Wuhanit në fundin e vitit të kaluar, koronavirusi ka prekur mbi 3.2 milionë njerëz në mbarë botën e ka vrarë më shumë se 230.000 persona.

Ndërsa numri i njerëzve të shërur nga infeksioni i koronavirusit në të gjithë botën ka tejkaluar sot shifrën e një milion.

----

Sipas të dhënave të mbledhura nga Universiteti amerikan Johns Hopkins. të shëruarit nga sëmundja e koronavirusit tani janë 1,014,809, ndërsa numri i përgjithshëm i viktimave është 233,405 kurse rastet e personave të identifikuar pozitiv nga Covid që nga fillimi i pandemisë është 3,257,520

Shtetet e Bashkuara janë kryesuese në numrin e të shëruarve (154 mijë), e ndjekur nga Gjermania (123 mijë), Spanja (112 mijë), Kina (78 mijë) dhe Italia (76 mijë)

Në 24 orët e fundit Shtetet e Bashkuara kanë regjistruar 2,053 vdekje të tjera në lidhje me koronavirusin.

----- ----