Ballina Lajme Bota/Rajoni Mbi 2 milionë të infektuar me koronavirus në të gjithë globin, ja...

Mbi 2 milionë të infektuar me koronavirus në të gjithë globin, ja shtetet më të prekura

24
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Koronavirusi ka mbërthyer gjithë globin, ndërsa numri i të infektuarve dhe viktimave rritet nga ora në orë.

Sipa të dhënave zyrtare, numri i të prekurve nga COVID-19 në gjithë globin kapërcu për të parën herë 2 milionëshin. Shifrat më të fundit tregojnë se ¼ e të prekurve që prej nisjes së pandemisë kanë mundur të shërohen, ndërsa mbi 128 mijë kanë humbur jetën.

----

Gjysmën e të prekurve në shkallë globale e kanë vendet europiane, ku numërohen në total mbi 80 mijë viktima.

SHBA, Italia, Spanja, Britania e Madhe janë vendet më të prekura.  Spanja shënoi 523 viktima këtë të mërkurë, ndërsa Italia 578.

Autoritetet njujorkeze thanë se numri i të vdekurve në këtë shtet federal arriti në mbi 10 mijë, sipas shifrave më të fundit. Ky numër përbën më pak se gjysmën e totalit të të vdekurve në të gjithë Shtetet e Bashkuara, ku numërohen mbi 600 mijë të prekur, ¼ e gjithë globit.

 

----- ----