Ballina LifeBizare Mbeturinat rrezikojnë ekzistencën e elefantëve

Mbeturinat rrezikojnë ekzistencën e elefantëve

27
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Imazhet tronditëse të elefantëve që kërkonin ushqim në një objekt plehrash në Oluvil u kapën nga fotografi me bazë në Jaffna Tharmaplan Tilaxan.

Deponia e hapur e mbeturinave është e vendosur në xhunglat e krahinës lindore dhe paraqet rreziqe për popullatën e elefantëfe lokalë, të cilët aksidentalisht hanë mikroplastikë në mbeturina, përcjell portali rtv21.tv

Tilaxan tha: “Në provincën lindore, një tufë elefantësh të egër kanë marrë një zakon të veçantë dhe të trishtuar”.

“Këta elefantë janë parë të kërkojnë ushqim në deponitë e plehrave”.

Deponia është afër pyllit në kufi me rrethin Ampara dhe mendohet të jetë shkaku i sjelljes së re jo të shëndetshme.

Mbeturinat nga rrethet duke përfshirë Sammanthurai, Kalmunai, Karaitheevu, Ninthavur, Addalachchenai, Akkaraipattu dhe Alaiyadi Vembu hidhen atje.

Deponia ngadalë ka shkelur në pyllin ngjitur, duke u bërë lehtësisht e arritshme për elefantët.

Ndërsa ishte një gardh i ngritur rreth deponisë, ai tani është thyer dhe nuk mund t’i parandalojë hyrjen e tyre.

Që kur deponia është zmadhuar, pylli është bërë i mbuluar me qese polietileni, plastikë të hedhur dhe mbeturina të tjera.

Sasi të mëdha të ndotësve të patretur janë gjetur në sekretimin e kafshëve të egra./21Media

The post Mbeturinat rrezikojnë ekzistencën e elefantëve appeared first on RTV21.

---- ----
----
----- ----
-----