Ballina Lajme Bota/Rajoni Maska me sensorë, ndizen automatikisht nëse zbulohet koronavirus nga kollitja apo teshtima

Maska me sensorë, ndizen automatikisht nëse zbulohet koronavirus nga kollitja apo teshtima

30
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Studiuesit e Harvardit dhe Instituti i Teknologjisë në Masaçusets (MIT) po vendosin sensorë brenda maskave që do të ndizen nëse zbulojnë praninë e virusit nga frymëmarrja, kollitja ose teshtitja, sipas Business Insider.

Teknologjia fillimisht u zhvillua për të zbuluar virusin Ebola, por tani është duke u përshtatur për të ndihmuar në trajtimin e pandemisë së  COVID-19 në vazhdim.

Jim Collins, laboratori i të cilit bioinxhinierik në MIT filloi të shpikte sensorët në 2014, u shpreh se kjo teknologji mund të ketë një përhapje të madhe nëse rezulton e suksesshme. Ekipi thuhet se është në fazat e hershme të projektit, por shpresojnë që të fillojnë gjykimet brenda javëve të ardhshme.

Collins tha se sapo sensorët të zbulojnë një gjurmë të koronavirusit, ata do të lëshojnë një sinjal fluoreshenant brenda 3 orësh.

 

---- ----
-----