Ballina AKTUALE Masat e reja sot në Serbi, disa nga lokalet punojn deri në...

Masat e reja sot në Serbi, disa nga lokalet punojn deri në orën 8 pasdite

358
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Sot në Serbi kanë hyrë masat e reja ndaj luftës së COVID-19, Kafenetë dhe restorantet, prodhuesit e librave dhe kazinotë,  si dhe aktivitetet e shërbimit do të jenë të hapura nga sot deri në orën 8 pasdite, apo (20:00). Masat janë të kufizuara në kohë deri të Premten dhe do të hyjnë në fuqi menjëherë, vendosi Shtabi i Krizave në Serbi.

Epidemiologu Branislav Tiodoroviç tha për mediat Serbe, se seanca ishte serioze dhe e vështirë dhe se u miratuan masa që hyjnë në fuqi menjëherë dhe janë planifikuar për të Premten.

Branislav Tiodorović (Foto: YouTube/screenshot)
Branislav Tiodorović (Foto: YouTube/screenshot)

“Nevoja e popullatës për të përdorur shërbimet është e dukshme, duke respektuar të gjitha masat. Kafenetë dhe restorantet mund të jenë të hapura deri në orën 8 pasdite, pa përdorur muzikë në asnjë kuptim. “Me muzikë, njerëzit relaksohen, nuk i respektojnë masat dhe ekziston mundësia e transmetimit më të lehtë të virusit,” vuri në dukje Tiodoroviç.

Ai vuri në dukje se institucionet kulturore do të punojnë deri në orën 21:00.

“Këto pesë ditë do të na shërbejnë për të vlerësuar dhe vlerësuar situatën epidemiologjike nga e cila do të varet nëse këto masa do të shtrihen, shtrihen, plotësohen. Ky është treguesi më i rëndësishëm që na tregon, bazuar në atë që kemi, se ka pasur një rënie të lehtë të numrit të të sëmurëve dhe të infektuarve, “tha Tiodoroviç.

---- ----
----
-----
-----