Ballina Lajme Bota/Rajoni Masat COVID, rebelim i paralajmëruar në Mal të Zi

Masat COVID, rebelim i paralajmëruar në Mal të Zi

29
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Shoqata e Ushqyesve të Malit të Zi njoftoi se anëtarët e tyre, pronarë të objekteve hotelierike, nuk do të respektojnë masat e reja të miratuara për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Megjithëse masat aktuale ndalojnë funksionimin e objekteve hotelierike, përveç hoteleve, në 24, 25, 30 dhe 31 dhjetor, si dhe më 1, 2, 6, 7 dhe 8 janar, Shoqata e Katerërve njoftoi që anëtarët e tyre do të hapnin objektet e tyre më 25 dhjetor pas orës 4 pasdite.

Më 28 dhjetor, ata njoftuan një protestë masive para ndërtesës së qeverisë së Malit të Zi për shkak të masave të fundit të Ministrisë së Shëndetësisë, nëse ato nuk ndryshohen në ditët në vijim.

Ushqyesit kërkojnë që ata të lejohen të kryejnë aktivitetet e tyre normalisht gjatë pushimeve, në përputhje me situatën ekzistuese.

Protesta e furnizuesit të ushqimit

Ata njoftuan se do të mblidheshin para Katedrales së Shën Trifonit në Kotor të enjten, për të uruar anëtarët e besimit katolik për festën, por gjithashtu për të treguar solidaritet me të gjithë furnizuesit e ushqimit në Mal të Zi në këto kohë të vështira.

“Masat e fundit të Ministrisë së Shëndetësisë u miratuan pa asnjë konsultë dhe bashkëpunim me sektorin privat, posaçërisht sektorin e turizmit dhe mikpritjes, pasi ato ndikojnë drejtpërdrejt dhe prekin më së shumti këtë segment të ekonomisë,” tha Shoqata e Ushqyesve të Malit të Zi.

Rreth 5,000 qytetarë malazezë thanë më herët se ata u pushuan nga puna në periudhën nga prilli deri në shtator, sipas një studimi të statistikave zyrtare mbi ndikimin e pandemisë në tregun e punës në Malin e Zi.

Megjithëse Mali i Zi u bë zona e parë pa Coronë në rajon gjatë verës, por në fund të nëntorit vendi kishte numrin më të lartë të pacientëve COVID për 19,000 banorë, prandaj autoritetet shëndetësore po futin masa të rrepta epidemiologjike, të cilat rëndojnë më tej ekonominë e vendit.

---- ----
----
-----
-----