Ballina Lajme nacionale Masa të reja kundër Covid, Serbia mbyllet nesër

Masa të reja kundër Covid, Serbia mbyllet nesër

38
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Pas rritjes së numrit të rasteve të reja me Covid, autoritete serbe kanë vendosur masa të ashpra deri ditën e hënë.

Mediat vendase bëjnë me dije se duke filluar nga e mërkura do të ketë bllokim të lëvizjes së lire deri të hënën.

kryeministrja, Ana Brnabiç,  theksoi se Shtabi Emergjent ka vendosur që të vendosë masa më të ashpra kufizimi anti Covid duke filluar nga disa e nesërme vetëm dyqanet ushqimore, farmacitë, pikat e karburantit do të funksionojnë.

Sipas Bërnabiçit, masat janë të rrepta, por ato do të jenë në fuqi për pesë ditë, edhe pse pjesa mjekësore e Shtabit Emergjent kishte kërkuar që ato të ishin të paktën 14 ditë.

Nëse ato do të shtyhen nga e hëna e ardhshme varet nga të gjithë ne. Unë apeloj për disiplinë maksimale, për të kuptuar situatën e sektorit tonë shëndetësor dhe punonjësve shëndetësorë të cilët kanë punuar në rrethana jashtëzakonisht të vështira për një vit, të përpiqen t’i ndihmojnë ata dhe të përpiqen t’i mbrojnë ata dhe familjet e tyre nëse disa prej nesh nuk kanë tashmë mirëkuptim të mjaftueshëm. për të mbrojtur veten dhe familjet e tyre”, ka thënë Brnabiç.

Ndërkohë ajo shprehet se me ekspertet ka pasur diskutim për të gjetur një ekuilibër midis tre gjërave mbrojtja e punonjësve shëndetësorë, vendet e punës dhe mbështetja për ekonominë dhe shëndetin mendor të kombit.

Kryeministrja e Serbisë, tha se ata do të punojnë në rritjen e mëtejshme të kapacitetit për testim, përfshirë testimin në pikat kufitare.e.su./abcnews.al

The post Masa të reja kundër Covid, Serbia mbyllet nesër appeared first on Abc News.

---- ----
-----