Ballina Lajme Bota/Rajoni Marrëdhëniet Turqi-BE, në nivelin më të ulët historik

Marrëdhëniet Turqi-BE, në nivelin më të ulët historik

15
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Parlamenti Evropian dënoi aktivitetet turke në Qipro dhe i bëri thirrje Bashkimit Evropian të vendosë sanksione të ashpra ndaj Ankarasë.

Në rezolutën e miratuar në seancën plenare, Turqisë i kërkohet të përmbahet nga çdo veprim që ndryshon ekuilibrin demografik të Qipros dhe vlerëson se marrëdhëniet midis BE dhe Turqisë aktualisht janë në nivelin më të ulët të të gjitha kohërave.

“Parlamentarët nuk janë dakort që autoritetet turke kanë pranuar një zgjidhje me dy shtete për Qipron dhe përsërisin mbështetjen e tyre për një zgjidhje të drejtë, gjithëpërfshirëse dhe të qëndrueshme bazuar në një federatë me dy vota komunale me një status juridik ndërkombëtar të unifikuar”, tha PE.

Eshtë deklaruar se lëvizjet e njëanshme të Turqisë, të tilla si aktivitetet në Mesdheun Lindor, mbështetja për Azerbajxhanin në konfliktin Nago-Karbak, si dhe aktivitetet në Libi dhe Siri, po largohen gjithnjë e më shumë nga vlerat dhe standardet evropiane.

Pas ndërhyrjes ushtarake turke në 1974, Qipro u nda në pjesën veriore turke dhe jugore greke.

Pjesa jugore, shteti i njohur zyrtarisht ndërkombëtarisht i Qipros, është një anëtar i BE, ndërsa pjesa veriore njihet vetëm nga Ankaraja.

---- ---- ----
-----