Ballina Shëndetësi Marrëdhëniet seksuale mund t’ua shpëtojnë jetën pas një sulmi në zemër

Marrëdhëniet seksuale mund t’ua shpëtojnë jetën pas një sulmi në zemër

25
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Pothuajse, 1120 meshkuj dhe femra pjesëmarrës në këtë hulumtim, të gjithë 65 vjeçar dhe më të ri, janë gjurmuar që nga hera parë që kanë përjetuar sulm në zemër – nga viti 1992 -1993.

Që nga ajo kohë, të paktën 524 persona kanë vdekur, ndërsa nga të mbijetuarit të cilët kishin kryer marrëdhënie 27% kishin më pak gjasa të vdisni gjatë periudhës së studimit, raporton “Daily Star”.

Ata që kanë kryer marrëdhënie 1 herë në javë kishin 12% gjasa më pak të vdisnin. Kryerja e marrëdhënieve javore pas një sulmi në zemër uli nivelet e vdekshmërisë me 27% më shumë se një herë në javë, transmeton lajmi.net.

Po ashtu hulumtuesit thanë se “Jo çuditërisht, njerëzit që ishin seksualisht më aktiv dhe që ishin në një lidhje, ishin më të ri dhe përgjithësisht më të shëndetshëm. /Lajmi.net/

---- ---- ----
-----