Ballina Sport Manchester City përjashtohet nga Champions League, merr edhe gjobë marramendëse

Manchester City përjashtohet nga Champions League, merr edhe gjobë marramendëse

36
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Manchester City është përjashtuar nga Liga e Kampionëve për dy sezonet e ardhshme nga Uefa dhe është gjobitur me 30 milion € pasi u zbulua se kishte thyer rregullat e Feir Plejt Financiar.

City u shpall fajtor nga Organi i Kontrollit Financiar (CFCB) i Uefa se kishte fryrë qëllimisht të ardhurat e sponsorizimit të tyre.

Kjo vjen pas fakteve të publikuara nga revista gjermane Der Spiegel në nëntor të 2018.

Kur klubi u akuzua në majin e kaluar, ata mohuan çdo gjë, duke thënë se ata i ishin nënshtruar një procesi “armiqësor” i cili injoronte “një organ gjithëpërfshirës të provave të pakundërshtueshme”. City pritet të apelojë kundër aktgjykimit të Uefa-s në gjykatën e arbitrazhit për sportin.

Sa i përket sezonit aktual ata do të vazhdojnë kompeticionin, ku kundërshtari i tyre është Real Madrid.

---- ----
----
-----
-----