Ballina Lajme nacionale Manastirliu: Konfirmohen rastet e para me variantin e ri britanik në vendin tonë

Manastirliu: Konfirmohen rastet e para me variantin e ri britanik në vendin tonë

14
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Ministrja Ogerta Manastirliu në një konferencë për mediat ka dhënë detaje në lidhje me situatën nga covid në vendin tonë.

Duke filluar nga nesër në presim 38 400 vaksina nga AstraZeneca, ku do të fillojë vaksinimi i mësuesve dhe i petagogëve dhe dhe nuk do të ndalim dhe me vaksinat e tjera pasi ditën e hënë. Deri më  tani kemi mbi 21 mijë të vaksinuar dhe kemi thuajse të përmbyllur vaksinimin e personelit mjekësore. Janë më shumë se 16 mijë vaksinime të mbyllura për personelin mjekësor dhe mbi 4 mijë të moshuar mbi 80 vjeç.

Nga data 1 mars vërehet një trend i uljes së qëndrueshme por duket se kemi një numër të spitalizimeve dhe fataliteteve si rezultat i rritjes së rasteve në muajin janar.

Numri i infektimeve mbetet shqetësues në kontekstin evropian dhe rajonal, edhe pse në vendet evropiane që janë në mbylljen e dytë apo të tretë të tyrevlerëson se masat do të qëndrojnë të njëjta.

Instituti Publik ka bashkëpunuar me Ankaranë dhe rezultatet treguan se kemi shenja të mutacionit britanik.”, ka thënë ajo.

The post Manastirliu: Konfirmohen rastet e para me variantin e ri britanik në vendin tonë appeared first on Abc News.

---- ----
-----