Ballina Teknologji Makinat elektrike per transport publik, gati per vitin 2020

Makinat elektrike per transport publik, gati per vitin 2020

45
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Moduli i ardhshëm i Transportit të së Ardhmes është shumë pranë veturave elektrike që drejtohen nga veturat e dizajnuara nga Tesla ose Mercedes.

Me një shpejtësi mesatare të zhvendosjes prej 20 kilometrash në orë, këto mjetet transporti nuk kanë nevojë për një pilot pasi lëvizin me pilot automatik e në këtë moment, janë gati të zhvendosin pasagjerët.

Pas projektimeve të vazhdueshme disa të tilla do jenë në aksion dhe do të shfaqen për publikun në Expo 2020 në Dubai, duke siguruar udhëtime në distanca të shkurtra për disa nga 25 milionë vizitorët që do të marrin pjesë në këtë panair i cili do të mbahet vetëm pas 6 muajsh.

Sundimtari i Dubait, Shejh Mohamed bin Rashid Al Maktoum, ka vendosur objektivin e kërkuar që 25% të udhëtimeve në qytet të bëhen përmes transportit pa shofer deri në vitin 2030 duke shkuar përtej sistemeve ekzistuese pa shofer të metrove.

Shpresohet që përparime të tilla mund të zvogëlojnë gjurmët e karbonit të qytetit dhe numrin e aksidenteve në trafik, si dhe të përmirësojnë reputacionin e tij si një kryeqytet i teknologjisë së përparuar.

The post Makinat elektrike per transport publik, gati per vitin 2020 appeared first on lajmi fundit – lajmi i fundit.

---- ----
-----