Ballina Lajme nacionale Lutfi Haziri flet për “krizën humanitare” në veri

Lutfi Haziri flet për “krizën humanitare” në veri

117
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Lutfi Haziri ka folur për “krizën humanitare” në veri.

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka thënë se vendimi i Gjykatës Kushtetuesë për Ligjin për dialogun dhe për ekipine delegacionit erdhi si pasojë e vendimeve të çuditshme politike.

Haziri në Telegrafi.com, ka folur edhe për zhvillimet tjera politike në vend, për krizën humanitare në veri, për mocionin për rrëzimin e Qeverisë, për zgjedhjet brenda LDK-së, si dhe për mungesën e ujit të pijshëm në Gjilan.

Haziri ka thënë se është duke u bërë zhurmë politike dhe sepo mirren vendime që nuk janë me përputhje me Kushtetutën.

“Vendimi i Gjykatës Kushtetuese për dialogun dhe ekipin negociator ka vërtetuar se po merren vendime të çuditshme. Nga ky vendim ka rënë poshtë korniza, parimet e negociatave për dialogun. Ka rënë si kulla prej letrave. PAN-i e ka rikthyer gjendjen aty ku për PDK-në dialogu kthehet tek Presidenca, për AAK-në tek kryeministri, edhe pse ky është distancuar nga dialogu. Është vendim i ri sepse kthehet tek Qeveria, dhe kryeministri mund të kërkoj rol kushtetues në këtë situatë. Por nuk është ambienti të vazhdoj dialogu”, ka thënë ai.

Sipas tij, kjo është pasojë e mos-koordinimit institucional.

“Ajo që kemi prodhuar këtë vit është se jemi treguar delitant para BE-së, kemi shkaktuar marrdhënie të tensionuara tek departamenti që ka rol kryesor. Kjo është pasojë e mos-koordinimit institucional. Në pamundësi që LDK-në dhe VV-në ta mbajnë afër në një institucion që të kemi rol në dialog, ata kanë dërguar ftesa. Por, këto ftesa nuk kanë qenë të sinqerta. Ka qenë pragmatizëm politik”, ka thënë Haziri.

Ndër të tjera ai ka thënë se pasoja e dialogut ka bërë që Serbia të përgatitet me planet e saj, sikurse plani për “Krizën humanitarë” në veri.

“Sjellja e serbëve në veri të Kosovës është e përgatitur dhe e paralajmëruar më herët. Serbia në kundërshtim me tarifën ka thënë se do të marr veprime konkrete. Prodhimi i një krize artificiale humanitare, manipulimi i masave kur vjen puna te serbët është i qëndrueshëm dhe kjo po thellohet. Unë kisha thënë që Qeveria të mos improvizoj me ndihma humanitare, këto fore politike nuk shiten. Duhet të veprojnë OJQ-të. Duhet solidaritet qytetar,e jo ministri që ja vendos tarifën shkon dhe iu dërgon miell e pako tjera. Shteti duhet të ndërhyjë, ka fond rezervë, nuk duhet lejuar që ky skenar për krizën të ndodh sepse kjo është siguri dhe tendenca është që ta destabilizoj sigurinë”, ka thënë ai.

---- ---- ----
-----