Ballina Lajme Bota/Rajoni Lufta Armeni-Azerbajxhan e parë përmes fotografive që kanë bërë xhiron e botës

Lufta Armeni-Azerbajxhan e parë përmes fotografive që kanë bërë xhiron e botës

31
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Edhe pse ka shpërthyer prej vetëm dy jave, plot 230 të vdekur u shënuan nga lufta mes Armenisë dhe Azerbajxhanit që prej fillimit të përplasjeve.

Armenia deklaroi të shtunën se do të përdor “të gjitha mjetet” për të mbrojtur armenët nga sulmet e Azerbajxhanit, të cilët u shprehën se kanë fituar terren në rajonin Nagorno-Karabakh.

Secila palë ka shkatërruar qindra tanke. Pala azere deklaroi fitore, dhe presidenti Aliyev i përshendeti drejtuesit e ushtirsë për pushtimin e fshatit Karabakh.

Kjo është lufta më e ashpër mes dy vendeve që prej vitit 1990 ku u vranë rreth 30 mijë persona. Gazeta Si ju sjell një fotogaleri nga luftimet në rajonin e Nagaro-Karabakut.

---- ----
----
----- ----
-----