Ballina Sport Lista e klubeve më të pasura të futbollit me surpriza, Barça merr...

Lista e klubeve më të pasura të futbollit me surpriza, Barça merr një goditje të fortë

35
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

PSG-ja është klubi më i pasur në botë. Francezët kanë lënë pas klubin e Manchester City-t në renditjen e klubeve më të fuqishme financiarisht të futbollit.

Raporti i përpiluar nga “Soccerex Football Finance 100” ka vënë në pah rënien drastike të Manchester United që ka zbritur 8 vende, dhe është jashtë dhjetëshes të klubeve më të pasura.  Jo vetëm kaq, por për herë të parë është poshtë Liverpool-it.

Bayern Munich mban vendin e tretë, kurse Real Madrid-i të pestin, ndërsa surprizën e ka bërë Tottenham-i që gjendet në vendin e katërt në renditje. Situata nuk është e mirë as për Barcelonën, që ka rënë 5 vende dhë është jashtë dhjetëshes më të mirë, ndërsa ka një rritje të Borussia Dortmund-id.

Klubet renditen në një indeks finance futbolli, që bazohet në vlerën e skuadrës aktuale, asetet e prekshme, gjendjen në llogaritë bankare të klubeve, investimet potenciale të pronarëve dhe borxhet.

---- ----
----
-----
-----