Ballina Sport Lionel Messi, në pragndeshjen më mizore në botë: Kundërshtari përbetohet t’ja “hajë...

Lionel Messi, në pragndeshjen më mizore në botë: Kundërshtari përbetohet t’ja “hajë mëlçinë”

15
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Kombëtarja e Argjentinës hapi kualifikimet e Amerikës së Jugut për Kupën e Botës 2022 me një fitore.

Në raundin e parë, ata mundën Ekuadorin në shtëpi me 1: 0, dhe në raundin e dytë do të luajnë në Bolivi, atë që shumë e quajnë “ndeshja më e vështirë në botë”, raporton Gol.hr.

Sigurisht, jo për shkak të një cilësie të ekipit kombëtar bolivian, por për shkak se ndeshja do të luhet në një lartësi prej 3,600 metrash.

Bolivia dhe Argjentina do të garojnë në Hernando Siles Stadium në La Paz, ku futbollistët që nuk janë ambientuar me një atmosferë të tillë zakonisht kanë probleme të mëdha me frymëmarrjen, të përziera, deri dhe marrje mendsh.

Trajneri i Bolivisë, Cesar Farias e di mirë këtë, duke dëshiruar një triumf ndaj Lionel Messit dhe ekipit.

“Ne duhet të shmangim atë vajtim standard bolivian se jemi të këqij dhe të mjerë. Le të tjerët ta thonë atë, nuk ka rëndësi, por ne në këtë lartësi duam të hamë mëlçinë e rivalëve tanë,” tha Farias gjallërisht.

Se optimizmi i tij nuk është pa mbulesë dëshmohet nga rezultatet e mëparshme. Në kualifikimet për Kupën e Botës 2018, Bolivia arriti të mposhtë Argjentinën dhe Kilin në shtëpi dhe të marrë një barazim me Brazilin. Ndërsa 11 vjet më pare, ata shkatërruan Argjentinasit me rezultatin e pabesueshëm 6: 1.

Në vitin 2013, Messi volli, ndërsa Angel Di Maria duhej të furnizohej me oksigjen. Rezultati i ndeshjes ishte 1: 1.

“Eshtë e tmerrshme të luash futboll në një lartësi kaq të madhe, kështu që barazimi është një rezultat shumë i mirë për ne. Sa herë që dëshironi të bëni presion dhe të rritni ritmin e lojës, ju duhet pak kohë për ta marrë veten,” tha Messi në atë kohë.

---- ----
----
----- ----
-----