Ballina Sport Linja ajrore australiane: Vaksina do kërkohet për këdo që kërkon të udhëtojë...

Linja ajrore australiane: Vaksina do kërkohet për këdo që kërkon të udhëtojë me avion

25
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Udhëtarët ajrorë ndërkombëtarë në të ardhmen do të duhet të provojnë se janë vaksinuar kundër Covid-19 në mënyrë që të hipin në fluturimet Qantas, thotë linja ajrore.

Shefi i transportuesit australian të flamurit, Alan Joyce, tha se masa do të ishte “një domosdoshmëri” kur vaksinat të jenë në dispozicion.

“Unë mendoj se kjo do të jetë një gjë e zakonshme duke biseduar me kolegët e mi në linjat e tjera ajrore nëpër botë,” tha ai.

Australia mbylli kufijtë e saj ndërkombëtarë herët në pandemi dhe kërkoi nga ata që ktheheshin në karantinë.

Vendi është mbështetur së fundmi në bllokime, testime të gjera dhe gjurmim agresiv të kontakteve për të çuar infeksionet e përditshme në të gjithë vendin afër zeros.

Në një intervistë me Nine Network të Australisë të hënën, Z. Joyce tha se Qantas po shikonte mënyra për të ndryshuar termat dhe kushtet e saj për udhëtarët ndërkombëtarë pasi industria, e cila është goditur rëndë nga kufizimet e udhëtimit, shikon mënyrat për të ecur përpara.

Ne do t’u kërkojmë njerëzve të bëjnë një vaksinë para se të mund të hipin në avion për vizitorët ndërkombëtarë që vijnë dhe njerëzit që largohen nga vendi mendojmë se kjo është një domosdoshmëri,”- i tha ai transmetuesit.

---- ---- ----
-----