Ballina Lajme nacionale Ligji për Paga shkakton trazira!

Ligji për Paga shkakton trazira!

15
SHPËRNDAJE

Ligji për pagat është dërguar në Kushtetuese.

Të enjten pasdite Avokati i Popullit e ka dërguar ligjin për paga në Gjykatës Kushtetuese.

Lidhur me këtë ka reaguar deputeti i LDK-së, Haxhi Avdyli.

Ai e ka quajtur këtë vendim, plan të Presidentit Hashim Thaçi, i cili do ta dërgoj vendin në trazira.

“Filloi jetësimi i skenarit të Hashim Thaqit me shokë, për trazira sociale e politike nê Kosovë deri në rebelim. Aktorë në këtë skenar pa dijen e tyre e joqëllimshëm janë shumë qytetarë të pafajshëm ,punëtorë në shëndetësi, arsim, polici, drejtësi, media, politikë, por jo të gjithë , disa janë duke punuar sipas skenarit tani të zbuluar”, ka shkruar ai në Facebook.

Ja postimi i tij:

(Plani nuk êshtê më top sekret, mund ta shpërndani)

Aktorë në këtë skenar pa dijen e tyre e joqëllimshëm janë shumë qytetarë të pafajshëm ,punëtorë në shëndetësi, arsim, polici, drejtësi, media, politikë, por jo të gjithë , disa janë duke punuar sipas skenarit tani të zbuluar.

Zgjedhjet e 6 tetorit prodhojnë ndryshim . Por PDK në “heshtje” edhe pas rënjes nga pushteti?!!

Plani destabilizues me etapa:

1. Prolongim i rezultatit zgjedhor maksimalisht(tetor- janar) permes KQZ,PZAP, gjykata sa që qytetari ta humb entuziazmin e të dëshprohet.

2. Ngjizja e koalicionit VV-LDK të pengohet me çdo kusht. Duke zvogëluar numrin deputetëve, duke krijuar atmosferë armiqesore brenda deri në dështim. Pastaj VV të akuzohet si e paaftë për krijim të aleatëve pêr qeverisje, e LDK si bllokuese .

3. Shërbyesit civil që presin pêr fundvit rritjen e pagave. BLLOKO rritjen e rrit pakënaqësinë e tyre.

4. Avokati i popullit (me 5 dhjetor) si institucion i “pavarur” nga politika por jo nga Thaqi, dërgon ligjin në kushtetuese.

5. Gjykata kushtetuese bllokon implementimin e ligjit dhe alokimin e pagave me rritje për punëtorët.

6. Sindikatat e “pavarura” nga politika por jo nga klani i Thaqit , ( më 6 dhjetor) bëjnë thirrje për mobilizim për greva e për revoltë popullore deri në bllokim të shërbimeve shëndetësore deri në dëmtim të pacientëve, paralizim të arsimit deri në revoltë të prindërve, dhe ne fund anarki nê rend e ligj në lagje e qytete nga greva e policëve. E çuditshme se si heshtën sindikatat 9 muaj (që memorandum kanë me PAN të nenshkruar ne fushatë edhe atë para mediave) edhe kur u prolongua implementimi i ligjit problematik per paga, e menjëherë pas 6 tetorit riaktivizohen.

7. Qeveria edhe nëse fillon e paralizuar dhe kohën e kalon në zgjidhjen e krizês qê se shkaktoi ajo dhe ska as mekanizmat për ta zgjidhur. Menaxhmenti i “apolitik” institucioneve shëndetësore, arsimore e policore inkurajon e ndhmon si asnjeherë më parë sindikatat për mbarëvajtjen e grevës dhe ska kush ti shkarkon.

7. Kjo situatë duhet prodhojë debakël institucional e pastaj zgjedhje të reja , rikthim të klanit PAN e pronto në pushtet. Dhe menjëherëj ndalje të grevave , qetësi sociale, pagat pa rritje ose me rritje por me rëndësi pushtetarët e djeshëm në pushtet.

A do jeni pjesë e këtij skenari edhe ju ? Shumë vështirë do keni ju punëtorët sektorial të mos jenë pjesë e këtij plani, kur hartuesit e implementuesit e planit do i prekin në djersën e merituar e kafshatën e bukës së fëmijëve . Por dua ta ndaj me ju sa të mos e harroni skenaristët dhe regjisorët e planit djallëzor.

-----