Ballina Lajme Bota/Rajoni LIBRI/ Obama: Si lobi hebre po shkel politikën e SHBA ndaj Izraelit

LIBRI/ Obama: Si lobi hebre po shkel politikën e SHBA ndaj Izraelit

17
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Intercept raporton se ish-Presidenti i SHBA Barack Obama pranoi në kujtimet e tij të botuara së fundmi se lobi hebre po prish politikën e SHBA ndaj Izraelit.

Revista Intercept tha në një artikull të korrespondentit të saj të sigurisë kombëtare dhe të punëve të jashtme, Murtaz Hussain se vrasja e shkencëtarit bërthamor iranian Mohsen Fakhrizadeh disa ditë më parë ishte një “goditje e dhimbshme” për një nga arritjet e Obamës, një marrëveshje bërthamore midis Iranit dhe fuqive të mëdha.

Një korrespondent për The Intercept shpjegon se ka zëra se Shtetet e Bashkuara do të kthehen në marrëveshjen bërthamore kur administrata e Presidentit të zgjedhur Joe Biden të marrë detyrën në janar të vitit të ardhshëm.

Shumë analistë besojnë se vrasja e Fakhrizadeh, që besohet të jetë kryer nga Izraeli, mund të ketë parandaluar çdo përpjekje nga presidenti i sapozgjedhur për të shpëtuar marrëveshjen bërthamore me Iranin.

Nëse marrëveshja mund të ringjallet, ajo në rastin më të mirë do të jetë një formë e “shkurtuar” e versionit të mëparshëm, beson Hussain.

Ai beson se arritja e relaksimit afatgjatë të marrëdhënieve midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara tani duket më larg se kurrë më parë, duke pasur parasysh që administrata e Obamës është përpjekur të shmangë një shpërthim lufte midis dy vendeve në të ardhmen.

President i dobët dhe i përkulshëm

Izraelitët mund të bindin Shtetet e Bashkuara si “një vend që është mbrojtësi i tyre dhe garantuesi i sigurisë së tyre diplomatike dhe financon afërsisht një të pestën e buxhetit të tyre të mbrojtjes.”

Ndoshta kjo “arritje e jashtëzakonshme” do t’i rikthente gjërat në situatën e rrezikshme që mbizotëronte para arritjes së marrëveshjes bërthamore dhe do të përfaqësonte një tjetër aderim “tronditës” të përparësive izraelite nga SHBA.

Në artikull, Hussain kthehet te fakti rreth librit të Obamës “Toka e Premtuar”, duke thënë se kujtimet e ish-presidentit trajtojnë ngjarjet gjatë mandatit të tij të parë.

Marrëveshja bërthamore u negociua në atë kohë, kështu që libri nuk hyn në ato ngjarje.

Por libri përshkruan qartë vështirësitë me të cilat përballet Obama dhe çdo anëtar i Kongresit në bërjen e politikave të kundërshtuara nga qeveria izraelite dhe grupet e saj aleate të lobit.

Obama ofron një pamje “të qartë” të sistemit politik amerikan, i cili, në një mënyrë të kufizuar, por serioze, rrezikohet nga ndikimi i huaj.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dihet se ka qenë një armik “i papajtueshëm” i marrëveshjes bërthamore me Iranin dhe ka vazhduar të bëjë presion mbi Kongresin duke kundërshtuar politikat e Obamës mbi këtë çështje.

Por pas zgjedhjes së një “presidenti të dobët dhe të lakueshëm”, si Donald Trump, “i cili filloi jetën politike me vërejtje raciste kundër paraardhësit të tij”, Netanyahu arriti të bënte përparim të vërtetë në “shpërthimin” e arritjes kryesore diplomatike të Obamës.

Në një video, e cila doli në 2018, Netanyahu mburrej se ai e bindi Trump të tërhiqej nga marrëveshja bërthamore.

“Ne e bindëm presidentin amerikan (të hiqte dorë nga marrëveshja), dhe unë duhej të kundërshtoja të gjithë botën dhe të shprehja publikisht kundërshtimin tim ndaj kësaj marrëveshje,” tha ai fjalë për fjalë në një video të transmetuar nga një stacion televiziv izraelit.

Duke pasur parasysh marrëdhënien e dobët personale të Netanyahut me Obamën, këto fjalë janë si të shtoni kripë në një plagë, tha artikulli.

Në kujtimet të cilat janë përfshirë në librin e tij, Obama përshkruan hapur frustrimet dhe pakënaqësinë e tij me presionet izraelite mbi administratën e tij, si dhe vështirësitë me të cilat përballet çdo politikan amerikan që dëshiron të ndjekë një politikë “të drejtë” ndaj Lindjes së Mesme.

Frika nga inati i AIPAC

“Kur mora detyrën, shumica e republikanëve në Kongres hoqën dorë nga çdo shtirje me shqetësimin për atë që po ndodhte me palestinezët,” shkroi Obama.

Hussain vuri në dukje në artikull se angazhimi fetar ka bërë që shumë votues fetarë republikanë të bardhë të mbështesin verbërisht qeverinë izraelite në të gjitha çështjet.

Obama vazhdoi duke thënë: “Edhe progresistët e flaktë (brenda Partisë Demokratike) përbuznin të qenit më pak pro-Izraelit sesa (shokët e Republikanëve), për arsye elektorale dhe ideologjike”.

Ai gjithashtu përmendi që anëtarët e të dy partive (Demokratike dhe Republikane) “shprehën shqetësimin për të mos provokuar zemërimin e Komitetit të Çështjeve Publike SHBA-Izrael (AIPAC), një grup i fuqishëm lobimi dypartiak i përkushtuar për të siguruar mbështetjen e vazhdueshme të SHBA për Izraelin.”

Ndërsa Izraeli vazhdon prirjen e tij drejt radikalizmit politik, siç thekson Obama në librin e tij, AIPAC vazhdoi të këmbëngulë me forcë se “nuk duhet të ketë asnjë mosmarrëveshje të prekshme midis qeverive të SHBA dhe Izraelit, edhe nëse Izraeli ndërmerr veprime që bien ndesh me politikat amerikane “.

Kjo paraqet një dilemë serioze për çdo politikan amerikan që përpiqet të ruajë një përkushtim ndaj parimeve liberale, për të mos përmendur prirjet e tij për të majtën.

Pasojat e zemërimit të AIPAC dhe grupeve të tjera të lobit pro-izraelit mund të jenë të tmerrshme për çdo politikan amerikan.

Pasoja të rrezikshme për kritikët

Në librin e tij, Obama pohon qartë se “ata që kritikojnë hapur politikën izraelite rrezikojnë të quhen anti-Izrael (dhe ndoshta antisemit) dhe të përballen me një kundërshtar të financuar mirë në zgjedhje”.

Autori arrin në përfundimin se Obama shkroi në kujtimet e tij se ai e kishte përmbushur premtimin e tij për të përmirësuar bashkëpunimin SHBA-Izrael, duke shprehur keqardhje për mohimin e dukshëm të Izraelit të asaj që i kishte dhënë kjo mbështetje gjatë presidencës së tij.

Libri shton: “Megjithatë efekti i synuar i konfuzionit të shkaktuar nga Netanyahu ishte të gëlltiste kohën tonë dhe të na vinte në një pozicion mbrojtës, për të na kujtuar se edhe mosmarrëveshjet e thjeshta politike me kryeministrin izraelit, madje edhe me një që kryesonte një qeveri të brishtë koalicioni, kanë një çmim politik, i cili nuk ekzistonte kur isha duke u marrë me Britaninë, Gjermaninë, Francën, Japoninë, Kanadanë ose ndonjë prej aleatëve tanë të ngushtë “. (tesheshi)

---- ----
----
-----
-----