Ballina Sport Lewis Hamilton kampion bote, barazon rekordin e titujve të Schumacher

Lewis Hamilton kampion bote, barazon rekordin e titujve të Schumacher

21
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Lewis Hamilton është një legjendë në Formula 1. Piloti britanik fitoi çmimin e madh të Turqisë ditën e sotme dhe siguroi fitimin e titulit kampion bote.

Britaniku ka barazuar rezultatin e ish-kampionit të botës, Michael Schumacher me 7 tituj kampion bote. Ai ishte goxha i shkëputur nga pjesa tjetër e pilotëve, pasi Perez dhe Vettel përfunduan pas tij.

Çmimi i madh i Turqisë pati rivalitet dhe të papritura, pasi reshjet e shiut ndikuan në garë. Pilotët u përplasën, ndërsa e gjitha skena ishte fatlume për Ferrarin që e mbyll në vendin e tretë me Vettel dhe të katërtin me Leclerc.

---- ----
----
-----
-----