Ballina Shëndetësi Lëngu që pastron mëlçinë, ulë tensionin dhe shëron aneminë

Lëngu që pastron mëlçinë, ulë tensionin dhe shëron aneminë

15
SHPËRNDAJE

Këtë lloj lëngu mund ta bëni edhe vetë në shtëpi dhe përmban një sasi të madhe vitaminash dhe mineralesh, transmeton IndeksOnline.

Vetitë dobiprurëse të lëngut nga ky kombinim i panxhari, karotës dhe portokajve janë:

Ul tensionin e gjakut

Pastron mëlçinë

Shëron aneminë

Shton qëndrueshmërinë dhe zvogëlon dhimbjen në muskuj

Është burim i kaliumit, magnezit, hekurit, vitaminave A, B6, C, antioksiduesve dhe fibrave.

Portokajtë janë të pasur me vitaminën C dhe janë burim i shkëlqyeshëm i kalciumit, bakrit, kaliumit dhe vitaminës B6.

Karota ul rrezikun nga sëmundjet e zemrës dhe në tru, dhe përmban vitamina A, K, kalium dhe bakër.

Panxhari është i njohur si pastrues i mëlçisë dhe ndihmon në shërimin e anemisë.

-----