Ballina Sport Legjenda e Chelsea me nofkën “macja” humb betejën me sëmundjen e rëndë...

Legjenda e Chelsea me nofkën “macja” humb betejën me sëmundjen e rëndë (VIDEO)

17
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

E pabesueshme, por legjenda që kujtohet thuajse në çdo ndeshje ka humbur jetën. Peter Bonetti ka bërë 729 paraqitje për Chelsean dhe e ka mbajtur portën e paprekur në 208 ndeshje, si dhe ka fituar Kupën e Ligës 1965 dhe FA Cup 1970.

Chelsea ka njoftuar për ndarjen nga jeta të ish-portierit, Peter Bonetti, i cili ndërroi jetë në moshën 78 vjeçare pas një beteje afatgjate me një sëmundje.

----

I njohur me nofkën “macja” për shkak të reflekseve të tij të shkëlqyera midis shtyllave, ka bërë 729 paraqitje për Chelsean, i dyti me më shumë ndeshje në histori të Bluve të Londrës, pas Ron Harris.

Ai ndihmoi Chelsea të fitojë Kupën e Ligës në vitin 1965, FA Kupën 1970 dhe European Cup Winners’ Cup më 1971.

 

----- ----