Ballina Lajme nacionale Lajmi i fundit/ Bie qeveria e Kosovës, Kuvendi rrëzon Albin Kurtin

Lajmi i fundit/ Bie qeveria e Kosovës, Kuvendi rrëzon Albin Kurtin

10
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Me 82 vota pro, 32 kundër dhe 1 abstenim në natën e së mërkurës në Kuvendin e Kosovës është votuar mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë Kurti.

Albin Kurti drejtoi ekzekutivin e vendit për vetëm 51 ditë, duke qenë kjo Qeveria më jetëshkurtër ndonjëherë në Kosovë.

----

Mocionin për rrëzimin e Kurtit e nisi Lidhja Demokratike e Kosovës, me të cilën Lëvizja Vetëvendosje ishte në koalicion qeverisës.

LDK’ja e prishi koalicionin pasi Kurti shkarkoi pa paralajmërim ministrin e Punëve të Brendshme, Agim Veliu.

----- ----