Ballina Shëndetësi Lajm i mirë, vaksina e Pfizer mbron edhe nga varianti britanik i...

Lajm i mirë, vaksina e Pfizer mbron edhe nga varianti britanik i koronavirusit

21
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Lajmi i Fundit
Lajm i mirë, vaksina e Pfizer mbron edhe nga varianti britanik i koronavirusit

Vaksina e Covid-19 e krijuar nga Pfizer dhe BioNTech mund të mbrojë edhe nga varianti i koronavirursit i zbuluar fillimisht në Britani dhe që u përhap me pas në botë, sipas rezultateve laboratorike të publikuara këtë të mërkurë.

Rezultatet inkurajuese, bazuar në analizat e gjakut të pjesëmarrësve në prova, bazohen në analiza më të gjera se ato të lëshuara nga prodhuesi i ilaçeve në SHBA javën e kaluar.

Javën e kaluar, Pfizer tha se një studim i ngjashëm laboratorik tregoi se vaksina ishte efektive kundër një mutacioni kyç, të quajtur N501Y, i gjetur në të dy variantet e reja shumë të transmetueshme që përhapen në Britani dhe Afrikën e Jugut./Dailymail

Lajm i mirë, vaksina e Pfizer mbron edhe nga varianti britanik i koronavirusit
Jonida Dama

---- ----
----
----- ----
-----