Ballina LifeBizare Lajm i mirë: Edhe personat që nuk janë prekur nga Covidi mund...

Lajm i mirë: Edhe personat që nuk janë prekur nga Covidi mund të kenë imunitet.

95
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Studim i ri: Edhe personat që nuk janë prekur nga Covidi mund të kenë imunitet.

Sistemet imune të disa njerëzve që nuk kanë qenë të ekspozuar ndaj koronavirusit të ri mund të kenë një familjaritet me patogjenin – ndoshta ndihmojnë për të zvogëluar ashpërsinë e sëmundjes nëse ai person merr Covid-19, sugjeron një studim i ri.

Studimi, i botuar në revistën Nature të mërkurën, zbuloi se midis një kampioni prej 68 të rriturish të shëndetshëm në Gjermani që nuk ishin ekspozuar ndaj koronavirusit, 35% kishin qeliza T në gjakun e tyre që ishin reagues ndaj virusit.

Qelizat T janë pjesë e sistemit imunitar dhe ndihmojnë në mbrojtjen e trupit nga infeksioni.

Reaktiviteti i qelizave T sugjeron që sistemi imunitar mund të ketë pasur përvojë të mëparshme në luftimin e një infeksioni të ngjashëm dhe mund ta përdorë atë memorie për të ndihmuar në luftimin e një infeksioni të ri.

Pra, si mund të kishte sistemi i tyre imunitet nëse nuk kishin kurrë Covid-19? Ata ishin “ndoshta të fituar në infeksione të mëparshme me koronaviruse endemike”, studiuesit, nga institucione të ndryshme në Gjermani dhe Mbretëria e Bashkuar, shkruajtën në studimin e ri. Përdorimi i kësaj memorie të qelizës T nga një infeksion tjetër akoma i ngjashëm për t’iu përgjigjur një infeksioni të ri quhet “reaktivitet kryq”.

---- ----
-----