Ballina LifeBizare Ky është qyteti më i ftohtë në botë, dimri zgjat deri në...

Ky është qyteti më i ftohtë në botë, dimri zgjat deri në maj

122
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Ky është qyteti më i ftohtë në botë.

I vendosur në jug të Rrethit Arktik, në Lindjen e Largët të Rusisë, Yakutsk është i njohur për klimën e ashpër.

Yakutsk ka temperaturat më të ftohta të dimrit krahasuar me çdo qytet të madh, me një temperaturë mesatare mujore në janar -38.6 gradë Celcius, transmeton Lajmi.net.

Një grua shet peshk në tezgën e saj në tregun qendror.

Pellgu i lumit Yana, në veri-lindje të Yakutsk, mban rekordin për temperaturën më të ulët në planet, jashtë Antarktidës. Dimri në Yakutsk është jashtëzakonisht i ftohtë dhe i gjatë dhe vera e shkurtër dhe e ngrohtë.

Diferencat sezonale të temperaturave të regjistruara në rajon janë më të theksuarat në botë. Temperatura më e ulët e regjistruar në Yakutsk ishte -64.4 gradë Celcius, në shkurt 1891.

---- ----
----
-----
-----