Ballina LifeBizare Kush është shqiptarja që u zgjodh miss-i i parë i Turqisë (Foto)

Kush është shqiptarja që u zgjodh miss-i i parë i Turqisë (Foto)

28
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Konkursin e bukurisë të organizuar për herë të parë në Turqi në vitin 1936 e fitoi një vajzë nga Çamëria, Haxhire Mirushoglu.

Bukuroshja ishte me perjardhje nga Filati i Çamërisë, e cila bashkë me familjen e saj jetonte në Izmir.

Babai i saj, Xhevat Mirushi njihej si patriot dhe atdhetar i rezistencës për shpërnguljen e çamëve nga trojet e tyre etnike, nga vitet 1920-1923.

---- ----
----
-----
-----