Ballina Lajme Bota/Rajoni Kush do të jetë president i Rusisë pas Putinit

Kush do të jetë president i Rusisë pas Putinit

40
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral - -------

Mësohet kush do ta zëvendësojë Putinin pas largimit.

Ka më shumë se 5 vjet para zgjedhjeve presidenciale, por tani shumë rusë janë duke pyetur nëse Vladimir Putin do mbetet në pushtet, dhe nëse jo kush do ta zëvendësojë atë.

Versionet janë nga më të ndryshmet: kreu i shtetit thuhet se do zëvendësohet nga Aleksei Dyumin, pastaj nga Sergei Shoigu ose Sergei Sobyanin, dhe Dmitry Medvedev.

Por si më i përfoluri nga ta del të jetë Medvedev, ai ka të ngjarë që të jetë zëvendësuesi i Putin.

”Medvedev është pasardhësi numër një, pasi ai ka përvojën e të punuarit si president, dhe vetëm atij mund t’i besojë Putin për t’i përmbushur detyrat e vështira dhe për ta kthyer pushtetit”, sipas Ilya Graschenkov, zyrtar i qeverisë ruse.

Sipas tij, Medvedev është një politikan i promovuar, dhe gjithë vendi e njeh atë. Ai gjithashtu ka peshë të lartë, burime të fuqishme financiare e administrative.

“Nëse ai zgjidhet president, është mjaft e lehtë për të që të rregullojë imazhin e tij, thjesht pretendoni të jetë një liberal dhe një novator. Ai bëri pikërisht të njëjtën gjë në vitin 2008, kur u zgjodh për mandatin e parë. Kjo do të thotë, nuk kishte reforma domethënëse nën të, por të gjitha këto “rindizje” dhe inovacione u bënë një simbol i epokës së tij. Dhe tani, mjafton që ai të thotë që ai nuk do të mbyllë YouTube, do të mbështesë dy ligje liberale, ai mund të arrestojë një nga zyrtarët e shquar të korruptuar dhe kjo është e gjitha – të gjithë, nga kundërshtimi ndaj patriotët, do të këndojnë çoroditje, ” shkencëtari politik beson.

Sidoqoftë, ai nuk përjashton mundësinë që vlerësimi i tij të fillojë të bie me performancën e partisë së Rusisë së Bashkuar, të cilën ai e udhëheq. Në këtë rast, Kremlini mund të pyesë nëse ka kuptim të tërhiqet një forcë politike që ka një anti-vlerësim shumë të lartë.

---- ----
-----