Ballina Lajme nacionale Kurti tregon se si do të veprojë për hapjen e kufirit me...

Kurti tregon se si do të veprojë për hapjen e kufirit me Shqipërinë

95
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, informoi se këtë javë do të merret vendimi për hapjen e kufirit mes Kosovës dhe Shqipërisë.

----

Kreu i qeverisë tha se ky vendim do të bazohet të Instituti Kombëtar i Shëndetësisë së Kosovës

“Edhe në këto ditë të kësaj jave duhet ta marrim këtë vendim, duke u bazuar edhe në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë së Kosovës, që kufiri mes Shqipërisë dhe Kosovës të hapet sa më parë. Duam të marrim në vendim politik, por përbrenda të kenë rekomandimet shkencore të Institutit përkatës.”, tha Kurti në Ora News.

Ai shtoi se Kushtetuesja nuk duhet të pranojë që presidenti të shkruajë Kushtetutën.

----- ----