Ballina Lajme nacionale Kurti sulmon LDK-në: Disa zyrtarë i janë nënshtruar Thaçit

Kurti sulmon LDK-në: Disa zyrtarë i janë nënshtruar Thaçit

43
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Kryeministri në detyrë Albin Kurti ka kritikuar disa zyrtarë të LDK-së, që sipas tij i janë nënshtruar agjendës së presidentit Hashim Thaçi. Kurti foli për atë që ngjau para dhe pas mocionit të mosbesimit ndaj qeverisë që drejton ai.

----

“Për mua nuk ka shpjegim tjetër ky lloj nënshtrimi ndaj agjendës presidenciale, të mos jesh askund kundër presidentit, e të marrësh fjalën në seancën e mocionit të mosbesimit e ta akuzosh kryeministrin për tone bolshevike, është e papranueshme”, tha Kurti duke iu referuar ish-zëvendësit të tij, Avdullah Hoti, që u shkarkua menjëherë pas fjalimit në Kuvend.

Ai përsëriti edhe çështjen që e nxiti gjithë këtë, iniciativën e presidentit Thaçi për shpallje të gjendjes së jashtëzakonshme.

“Nuk arriti ta bëjë dekret presidencial dhe ta çojë në Kuvend, presidentit të Kosovës i nevojitet një kryeministër tjetër, që nuk ia kundërshton intencën për të shpallur gjendje të jashtëzakonshme”, tha Kurti.

----- ----