Ballina Lajme nacionale Kurti nuk do t’ia dijë për presionet, mesazhi nëpërmjet Gjermanisë nuk ka...

Kurti nuk do t’ia dijë për presionet, mesazhi nëpërmjet Gjermanisë nuk ka për t’i pëlqyer Trump-it

76
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, duket se nuk ndikohet nga presionet e SHBA-së, që e ka paralajmëruar se nëse nuk e heq taksën 100% ndaj mallrave serbe dhe boshnjake plotësisht, ndaj Kosovës do të aplikohen sanksione të përkohshme.

Kreu i qeverisë shkroi një opinion për gazetën gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, ku i dërgoi një mesazh ambasadorit Richard Grenell dhe presidentit të SHBA-së, Donald Trump.

Gazetari i “FAZ”, Michel Martens dha një detaj nga qëndrimi i Kurtit. .

“Marrëveshjet që për bazë e kanë presionin dhe kërcënimet nuk vlejnë as sa letrat në të cilat i vëmë nënshkrimet tona”, citohet të ketë thënë kryeministri Kurti.

Reagimi i Kurtit vjen pas përplasjes që ka pasur me të dërgurain special të Donald Trump-it për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, rreth taksës.

---- ----
----
-----
-----