Ballina Lajme nacionale Kuorumi, opozita ka një lajm të keq për koalicionin qeverisës

Kuorumi, opozita ka një lajm të keq për koalicionin qeverisës

14
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës.

Partitë politike opozitare në Kuvendin e Kosovës konsiderojnë se mungesa e shumicës parlamentare dhe e legjitimitetit për të udhëhequr me institucione, po pamundëson funksionimin normal të Kuvendit të Kosovës.

Deputetët e partive opozitare theksojnë se Kuvendi për më gjatë se dy muaj është duke funksionuar vetëm me seanca të jashtëzakonshme, të cilat është duke i thirrur opozita.

Avdullah Hoti, shef i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, tha për Radion Evropa e Lirë se LDK-ja, si parti opozitare, do t’i vazhdojë veprimet në Kuvend për të pamundësuar drejtimin e institucioneve nga partitë politike, dhe siç tha ai, njerëzit pa legjitimitet që drejtojnë me institucionet.

Ai tha se me këtë formë të qeverisjes çdo ditë e më shumë po dëmtohen proceset vitale të vendin.

Albulena Haxhiu, deputete nga Lëvizja Vetëvendosje, në një bisedë për Radion Evropa e Lirë thotë se Kuvendi i Kosovës ka kohë që nuk është funksional, dhe se sipas saj, në rrethana të tilla qeverisja aktual duhet të japë dorëheqje.

Ajo tha se Vetëvendosje, nuk do të braktisë punimet e seancave, por nuk do të shërbejë për krijimin e kuorumit.

“Ne do të vazhdojmë punën nëse thirren seancat, por nuk do t’ua mundësojmë kuorumin. Opozita nuk bën kuorum, opozita bën kritika, jep edhe propozime siç kemi bërë dhe bëjmë, por në asnjë moment ata nuk mund të mbështeten në votat tona”.

“Nëse thonë se janë të fuqishëm dhe duhet të vazhdojnë të qeverisin, atëherë le t’i gjejnë numrat”, tha Haxhiu.

Ajo tha po ashtu se në mungesë të votave në Kuvend, koalicioni qeverisës po kërkon të bëjë pazare me partitë opozitare për të arritur numër të mjaftueshëm të votave për çështje të caktuara. Një tentim i fundit, tha Haxhiu, ishte në mbledhjen e fundit të Kryesisë së Kuvendit.

“Kryesia e Kuvendit kërkonte pazar me opozitën. I bënte pyetje opozitës se cilat janë pikat që opozita do t’i votonte për të mbajtur seancë. Ne nuk jemi këtu për të bërë pazare. Ne kemi strategjinë tonë opozitare, ne kemi prioritetet tonë si opozitë, si Vetëvendosje”, tha ajo.

Haxhiu tha se Kuvendi nuk mund të shkojë në pushime pa e dorëzuar mocionin për rrezmin e Qeverisë. Siç tha ajo, nëse kjo qeverisje do të vazhdojë me skandalet edhe gjatë dy muajve të tjerë, është një humbje e madhe dhe e papranueshëm për Vetëvendosjen.

Ka më gjatë se një vit që në Kuvend, koalicioni qeverisës nuk e ka shumicën e votave për vendimmarrje, por njëkohësisht edhe opozita nuk e ka numrin e mjaftueshëm të votave për ta sfiduar Qeverinë. Një gjendje e tillë në Kuvend ekziston që nga momenti kur Lista Serbe, e cila ka përfaqësim në Qeveri, por në Kuvend kaloi opozitë më vete.

---- ---- ----
-----