Ballina Shëndetësi Kujdesuni për shëndetin tuaj, njihuni me simptomat e kancerit të gjuhës

Kujdesuni për shëndetin tuaj, njihuni me simptomat e kancerit të gjuhës

103
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Lajmi i Fundit
Kujdesuni për shëndetin tuaj, njihuni me simptomat e kancerit të gjuhës

 Të gjithë duhet të informohemi për të gjithë sëmundjet që rrezikojnë të na prekin, për të paraprirë rrezikun. Në këtë rast, kanceri i gjuhës, i njohur si karcinoma orofaringale, është një lloj kanceri që është vështirë për tu kuptuar.

Në fazën fillestare, ky kancer tregon disa gjëra që nuk i ke vënë rë më herët.

Lexoni me kujdes simptomat që kjo sëmundje vdekjeprurëse ka:

Shfaqja e plagëve në gjuhë është një nga. Këto plagë janë shumë të dhimbshme dhe të bezdisshme të cilat zgjasin për një kohë të gjatë, jini vigjilentë.

Dhimbja e shkaktuar nga kanceri i gjuhës  prek gojën edhe fytin. Kushtojini rëndësi kur pini ujë, nëse ju jep dhimbje gjatë gëlltitjes apo përtypjes, nuk ju kushton që të bëni një vizitë tek mjeku.

Nëse vini re që në gjuhë ju shfaqen njolla të bardha (leukoplakia) ose të kuqe (eritroplakia) të cilat zgjasin më shumë se dy javë, mund të tregojë këtë sëmundje

Njollat e gjakut në gjaku në gjuhë jo gjithmonë janë nga mishrat e dhëmbëve. Gjithësesi, për siguri, flisni me mjekun tuaj.

 

Kujdesuni për shëndetin tuaj, njihuni me simptomat e kancerit të gjuhës
Ornela Celpica

---- ---- ----
-----