Ballina Lajme nacionale Kujdes! Ja cila është kartmonedha false nga eurot që po qarkullon më...

Kujdes! Ja cila është kartmonedha false nga eurot që po qarkullon më shumë në Kosovë

82
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Rreth 70 mijë euro është vlera e parave të falsifikuara, që ishin vënë në qarkullim në tregun e Kosovës vetëm brenda pjesës së parë të vitit 2019. Kartëmonedha më e falsifikuar, sipas të dhënave të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë, të cilat i janë dërguar Radios Evropa e Lirë nga Banka Qendrore e Kosovës (BQK), ka qenë ajo prej 100 euro, ndërsa në mesin e monedhave, më problematike janë prerjet prej 2 dhe 1 eurosh.

Më pak të falsifikuarat rezultojnë kartmonedhat në vlerë 500, 200 dhe 50 euro. Zyrtarët e BQK-së, duke u bazuar në raportet statistikore të pranuara nga Agjencia e Kosovës për Forensikën përgjatë tre viteve të fundit, pohojnë se rastet e parave të falsifikuara kanë pësuar rritje, edhe pse ajo sipas tyre nuk është në nivel shqetësues. Nga të dhënat e Policisë së Kosovës për veprën penale ‘falsifikim i parave’ rezulton të jenë regjistruar 619 raste.

Ndërkohë nuk bëhet e ditur vlera e parave të falsifikuara të konfiskuara gjatë këtyre operacioneve të organeve të rendit. Vetëm në një rast, gjatë këtij muaji, Policia e Kosovës pohoi se ka parandaluar prodhimin e mbi 4 milionë dollarëve të falsifikuar, ndërsa në një rast tjetër ka kapur rreth 4 mijë euro para të falsifikuara. Në të dy herët, kanë përfunduar në pranga disa persona të dyshuar

---- ----
----
-----
-----