Ballina Lajme nacionale Kryetari i kësaj dege të LDK-së me kërkesë zyrtare: Vjosa Osmani të...

Kryetari i kësaj dege të LDK-së me kërkesë zyrtare: Vjosa Osmani të kandidohet për kryeministre

22
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Kryesia e LDK-së nesër pritet të vendos për emrin e kandidatit për kryeministër.

Kryetari i Degës së LDK’së në Vushtrri, Hysni Gërguri, ka dalë hapur në përkrahje të Vjosa Osmanit. Ai thotë se partia që drejton Isa Mustafa, duhet ta nominojë Osmanin si kandidate për kryeministre në zgjedhjet e parakohshme që pritet të mbahen në fund të shtatorit apo në fillim të muajit tetor.

Gërguri teksa ka treguar për kontributin e madh që ka dhënë për LDK’në në Vusbtrri, ka folur edhe për atë se si kishte vendosur që ta kandidonte për kryetar të Vushtrrisë, Xhafer Tahirin, i cili më pas edhe fitoi zgjedhjet dhe u ulë në karrigen e të parit të Komunës së Vushtrrisë.

Ai tutje thotë se edhe shumica e elektoratit të LDK’së është në përkrahje të Vjosa Osmanit për kryeministre.

Ndërkohë për caktimin e mandatarit, LDK do të mblidhet nesër. Vjosa Osmani pritet që të nominohet nga organet e LDK’së si kandidate për kryeministre.

Ja shkrimi i plotë kryetarit të Degës së LDK’së në Vushtrri:

Të nderuar aktivistë, anëtarë dhe simpatizantë të LDK-së në Vushtrri:

Siqë e dini ju unë mbi 9 vite e udhëheq Degën e LDK-së në Vushtrri, pa kushte dhe pa kurrfarë interesi për veti dhe familjen time( duke sakrifikuar shëndetin tim, familjen dhe biznesin tim).

Para marrjes në udhëheqje Dega në Vushtrri ishte para shkatrrimit të plotë dhe me ndihmen e aktivistëve të devotshëm të LDK-së, arrijta që në një masë të madhe ta stabilizoj Degën.

Unë kam respektuar aktivistët e të gjitha gjeneratave. Jam munduar që tu jap sa më shumë hapësirë të rinjëve dhe të rejave dhe shembulli i tillë ishte kur e kandidova një të ri për Kryetar Komune Z. Xhafer Tahiri dhe pas mobilizimit maksimal të gjithë Degës e arritëm qëllimin që ta rikthejmë pushtetin komunal pas 12 viteve. Pastaj e përkraha një të re për Kryetare të Forumit të gruas e cila tani pas aktivitetit në LDK, arriti të futet në Kryesi Qendrore.

Unë gjithmon kam dëgjuar zërin e shumicës dhe ajo ishte arsyeja pse u kandidova për Kryetar Dege.

Edhe tani duke dëgjuar zërin e shumicën së aktivistëve dhe elektoratit dhe duke parë nevojën e domosdoshme për ndryshim, dal në përkrahje publike që Zonja VJOSA OSMANI të jetë kandidate e LDK-së për Kryeministre të Kosovës. Fitorja e LDK-së nē zgjedhje nacionale do të jetë fitore e Kosovës.

Fatim im politik në krahasim me rëndësinē që ka LDK dhe Kosova për mua është si një pikë uji në Deti.

---- ----
----
----- ----
-----