Ballina Lajme Bota/Rajoni Kryeministrja norvegjeze nën hetim pasi theu kufizimet anti-COVID duke festuar ditëlindjen e...

Kryeministrja norvegjeze nën hetim pasi theu kufizimet anti-COVID duke festuar ditëlindjen e saj

28
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Kryeministrja e Norvegjisë Erna Solberg po hetohet pasi shkeli kufizimet anti-Covid për të festuar 60 vjetorin e lindjes.

Sipas raporteve të medieve lokale, faktet datojnë nga fundi i shkurtit kur Solberg ribashkoi familjen e tij në një vendpushim skish, në kundërshtim me kufizimet dhe rekomandimet për kontakteve shoqërore.

Ngjarjet nën akuzë do të jenë dy darka, të dyja të organizuara në vendpushimin e skive Geilo me më shumë se dhjetë persona (duke shkelur kështu rregullat).

Më 18 mars, Kryeministri i pranoi transmetuesitNrk  se ajo duhet të kishte qenë e vetëdijshme për rregullat.

“Unë vetëm mund të kërkoj falje” – deklaroi duke nxitur policinë të hapte një hetim.

Më 25 shkurt, 13 anëtarë të familjes Solberg darkuan në një restorant – në mungesë të saj, sepse Kryeministri ishte shtruar në spital për probleme me sy – edhe pse rregullat e kufizojnë numrin e njerëzve në dhjetë për një ngjarje private.

Ditën tjetër, Solberg dhe të afërmit e saj shkelën një rekomandim tjetër: 14 njerëz u mblodhën në apartamentin e tij për një darkë, katër më shumë se sa ishte kufiri.

“Unë duhet t’i kisha njohur rregullat më mirë. E vërteta është se nuk i kam kontrolluar aq mirë sa duhet dhe për këtë arsye nuk e kuptova që kufiri prej 10 zbatohej edhe për familjen,” – tha Solberg, e cila tha se ishte e gatshme të paguante një gjobë të mundshme.

The post Kryeministrja norvegjeze nën hetim pasi theu kufizimet anti-COVID duke festuar ditëlindjen e saj appeared first on KOHA.

---- ----
-----