Ballina Lajme Bota/Rajoni Kryeministri i Hungarisë gjen një armik të ri, fëmijët romë

Kryeministri i Hungarisë gjen një armik të ri, fëmijët romë

50
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Kryeministri hungarez Viktor Orban ka gjetur një armik të ri, në misionin e tij për të mbrojtur kombin hungarez.  Këtë herë, nuk bëhet fjalë as për Soros-in dhe as për emigrantët, por për romët. Më saktë për fëmijët romë.

Qeveria që ai drejton është kundër vendimit që Gjykata e Lartë e Hungarisë ka vendosur, që shteti të paguajë për fëmijët romë, viktima të segregimit si edhe të abuzimeve. “Unë pyes veten se përse ne duhet që të shpenzojë para për ata që nuk punojnë. Të diskriminuarit e vërtetë janë fëmijët hungarezë dhe jo ata romë, nëse do ta ndryshojë situatën.”, tha ai.

Orban vazhdon që ta shfaqë veten si nacionalist, ndërsa nga dita në ditë, opozita po vazhdon që të fitojë elektorat, duke e vënë pushtetin tij në rrezik.

---- ---- ----
-----