Ballina Lajme Bota/Rajoni Kryeeksperti kinez paralajmëron Britaninë: Me “imunitetin e tufës” nuk do ta mposhtni...

Kryeeksperti kinez paralajmëron Britaninë: Me “imunitetin e tufës” nuk do ta mposhtni koronavirusin

58
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Kryeeksperti kryesor i Kinës për koronavirusin, Zhong Nanshan, ka paralajmëruar Britaninë e Madhe se duke krijuar “imunitetin e tufës” nuk do të arrijë që të ndalë pandeminë globale, duke qenë se sëmundja është shumë ngjitëse dhe vdekjeprurëse.

Këshilltari i qeverisë hodhi poshtë qasjen e Britanisë së Madhe, sipas së cilës qytetarët duhet që të lejohen të infektohen, në mënyrë që të krijojnë një tolerancë kombëtare aq të madhe sa për ta ndalur virusin që të qarkullojë.

----

“imuniteti i tufës nuk do ta zgjidhë problemin tha doktor Zhong Nanshan “Ne ende nuk e kemi dëshminë për të provuar se nëse ti je i infektuar njëherë, do të jesh imun për tërë jetën. Hapi jonë i radhës është që të krijojmë një vaksinë efektive, që kërkon një bashkëveprim global”, tha ai për mediat.

----- ----