Ballina Lajme Bota/Rajoni Kreu i serbëve në Mal të Zi sulmon Ramën në median ruse:...

Kreu i serbëve në Mal të Zi sulmon Ramën në median ruse: Kreu një akt armiqësie!

31
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Ka trazuar politikën në Podgoricë një takim në një restorant në Tuz i kryeministrit shqiptar Edi Rama me deputetin shqiptar në Mal të Zi, Nik Gjeloshaj.

Media e Kremlinit, Sputnik, ka ndezur xixat e përplasjes, duke sjellë në web një deklaratë shumë të ashpër të kreut të serbëve të Malit të Zi, Momçilo Vuksanoviç, i cili takimin e Edi Ramës me Nik Gjeloshajn e konsideron një “akt armiqësie ndaj Malit të Zi”.

Sipas Sputnik, takimi i Ramës në restorantin “Iliria” në Tuz ka synim që të pengojë humbjen e pushtetit të Milo Gjukanoviç.

Analisti Igor Damjanoviç, një nga gazetarët filoerb në Mal të Zi, thekson se Rama është alarmuar pasi Nik Gjeloshaj ka votuar për kreun e ri të parlamentin, Aleksa Beçic, dhe synon të pengojë dhënien e votës së tij për qeverinë e re të mazhorancës që mundi Gjukanoviçin.

Sipas Sputnik, Rama u takua jozyrtarisht me Zheljoq në Tuzi në restorantin “Ilirija”, ku biseduan për më shumë se një orë.

Analisti Damjanoviç dyshon se vizita e papritur e Ramës në Malin e Zi ka të bëjë me sinjalet që lista shqiptare e udhëhequr nga Gjeloshaj së shpejti mund të fillojë negociatat për pjesëmarrjen në qeverinë e re.

“Qëllimi i vizitës ishte një bisedë me Niko Gjeloshaj, një deputet shqiptar i cili vetëm disa ditë më parë mbështeti zgjedhjen e Aleksa Beçiç si kryetar i Parlamentit të Malit të Zi dhe shprehu gatishmërinë e tij në parim për të marrë pjesë në punën e qeverisë së ardhshme. Prandaj, nuk ka dyshim se kjo është një çështje e presionit të fortë ndaj Gjeloshaj, ndërhyrjes bruto në çështjet e brendshme të rëndësishme politike të vendit sovran fqinj, siç është zgjedhja e një qeverie të re, “tha Damjanoviç për Sputnik.

“Ne vetëm mund të supozojmë se autoritetet shtetërore dhe të ashtuquajturat Sektori i OJQ-ve që zyrtarët shtetërorë të Republikës Srpska dhe Serbisë, dmth ambasadori rus në Podgoricë Vladislav Maslenikov, u përpoq të ndikonte në situatën në Mal të Zi në një mënyrë të ngjashme. Sidoqoftë, të gjithë heshtin për Edi Ramën dhe bëjnë sikur vizita nuk ka ndodhur ”, shton analisti.

Damjanoviç paralajmëron se vizita e Kryeministrit shqiptar tregon se Milo Gjukanoviç mund të jetë duke u përpjekur të gjejë një shans për të ruajtur disi pushtetin në pavendosmërinë paszgjedhore dhe, siç thotë ai, në pazarin e vogël të fituesve të zgjedhjeve.

“Kjo është arsyeja pse vizita e Ramës duhet të jetë kthjelluese për fituesit e zgjedhjeve, që menjëherë të ulen në tryezën e negociatave dhe në ditët e ardhshme të arrijnë një marrëveshje mbi ndarjen e përgjegjësive në qeverinë e zgjedhur nga qytetarët e Malit të Zi më 30 gusht,” tha analisti.

Por më i ashpër ka qenë Momçillo Vuksanoviç, kreu i organizatës që përmbledh Serbët e Malit të ZI. Ai akuzon gazetën Pobjeda të Podgoricës që e ka justifikuar vizitën e Ramës në Tuz.

Pobjeta shkruante se kryeministri shqiptar ishte për një vizitë private siç bën shpesh në Tuz për të takuar disa njerëz të afërm në zonën e Malësisë, ku Tuzi është kryeqendër.

Vuksanoviç, deklaroi për Sputnik pa dilema se vizita e Ramës ishte “një akt armiqësie ndaj qytetarëve të Malit të Zi”.

“Kjo nuk është hera e parë që Rama shfaqet si mentor i partive shqiptare, gjë që ai e konfirmoi duke ndërhyrë drejtpërdrejt në punët e brendshme të Malit të Zi përpara zgjedhjeve parlamentare dhe lokale, kur ai u bëri thirrje bashkatdhetarëve të tij të votojnë për ish-koalicionin qeverisës,” tha Vuksanoviç.

Mund të imagjinohet vetëm, theksoi ai, cili do të ishte reagimi i publikut në Mal të Zi nëse Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, do të vinte në një vizitë të paparalajmëruar në partitë dhe organizatat serbe.

---- ----
----
----- ----
-----